projekty
Nieboskłon pogranicza - źródło wiedzy i inspiracji naukowych
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz ze środków budżetu państwa.
PRZEKRACZAMY GRANICE
Tytuł projektu: „Nieboskłon pogranicza – źródło wiedzy i inspiracji naukowych”
Nr. rejestracyjny projektu PL. 3.22/3.3.07/12.03186
Opis projektu
Przy Klasztorze OO. Franciszkanów znajduje się wyremontowany budynek gospodarczy, przeznaczony na działalność kulturalną, edukacyjną i na usługi ruchu turystycznego. Obiekt w ramach rekonstrukcji został podzielony na trzy części:
Na parterze znajdują się dwie sale przeznaczone do wspólnych spotkań przedstawicieli miast partnerskich, do organizowania różnych działań edukacyjnych, kulturalnych a także towarzyskich.
Na piętrze jest stała ekspozycja historii miasta i klasztoru Franciszkanów.
Na drugim piętrze znajduje się obserwatorium astronomiczne wyposażone w obrotową kopułę i teleskop do oglądania z kopuły ciał niebieskich w nocy. Chcąc umożliwić korzystanie przez całą dobę z obserwatorium społeczności pogranicza polsko- czeskiego przy wykorzystaniu technologii cyfrowej oraz Internetu, obserwatorium astronomiczne dodatkowo wyposażone będzie w niezbędny sprzęt i oprogramowanie do pracy on-line – nie wychodząc z domu. W ramach realizacji projektu zakupione zostanie dodatkowe wyposażenie specjalistyczne do kopuły obserwatorium, wykonana zostanie interaktywna strona internetowa przez, którą można będzie się łączyć z teleskopem i oglądać zaprogramowany spacer po niebie lub inne ciekawe zjawiska. Dodatkowo strona zawierać będzie nagrywane przez kamerę informacje co się wydarzyło i co w najbliższym czasie może się wydarzyć , a wszystko to będzie archiwizowane. Na stronę internetową zamieszczane będą także prace projektowe młodzieży szkolnej uczestniczącej w ramach zajęć edukacyjnych w obserwatorium.
Przewiduje się przeprowadzenie profesjonalnego szkolenia dla wolontariatu do obsługi urządzeń obserwatorium jak i cyklu szkoleń dla młodzieży z zakresu astronomii. Na koniec realizacji projektu odbędzie się uroczyste przekazanie obserwatorium do użytku z wykładem seminaryjnym i koncertem muzycznym. Po zakończeniu realizacji projektu Klasztor OO. Franciszkanów zapewni stałą dzienną dostępność do obserwatorium w wyznaczonych godzinach.
Cel projektu
Otwarcie społeczności pogranicza polsko- czeskiego na szeroką współpracę z innymi środowiskami lokalnymi w Europie, poprzez cyfrowe udostępnienie oraz promocję atrakcji przyrodniczo- turystycznych i astronomicznych pogranicza dla globalnego odbiorcy.
Grupy docelowe projektu
- Turyści po odwiedzeniu obserwatorium, lokalnej atrakcji turystycznej, będą mogli związać się na dłuższy czas z jego ideą i korzystać z zasobów poprzez sieć Internet. Poprawi to oddziaływanie atrakcji turystycznej, wzmocni efekt promocyjny regionu oraz poszerzy krąg odbiorców.
- Młodzież szkolna, dla której będzie to cyfrowe laboratorium do badań przestrzeni kosmicznej oraz zgłębiania wiedzy z nauk matematyczno- przyrodniczych. Obserwatorium będzie realizowało cykle edukacyjne skierowane do grup uczniów pod merytoryczną opieka nauczycieli.
- Internauci zajmą się eksploracją nieba oraz stalą obserwacją zjawisk astronomicznych. Dla nich punkt obserwacyjny w Głogówku będzie nieograniczonym dostępem do cyfrowych zasobów, do archiwum obserwatorium oraz do szerokiego katalogu innych informacji charakteryzujących region, wpisze się na stałe w potencjał badawczy i informacyjny. To wartość dodana, dzięki której w lepszy i trwalszy sposób będzie promowane nasze pogranicze.
Termin realizacji projektu: czerwiec 2012 – październik 2012r.
Budżet projektu:
- Całkowite wydatki projektu – 19 469,42 Euro
- Dofinansowanie z EFRR – 16 549,00 Euro
- Środki finansowe z budżetu państwa – 1 946,94 Euro
- Środki własne – 973,48 Euro
Prelekcje dla młodzieży szkolnej
W dniu 4-5.10.2012r. przeprowadzono prelekcję dla młodzieży szkolnej w zakresie astronomii. W prelekcji udział wzięli uczniowie ze ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkoły średniej z Głogówka, e szkoły podstawowej z Moszczanki i ze średniej szkoły z Mesta Albrechtice.
Prelekcja „Spotkanie z Astronomią”, był cyklem multimedialnych wykładów popularnonaukowych połączonych z pokazami zdjęć niezwykłych zjawisk astronomicznych ciekawych obiektów astronomicznych widocznych na dziennym lub nocnym niebie. Ich celem było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w tej dziedzinie jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografia, biologią, i ekologią). Ważny jest również aspekt wpływu astronomii na wynalazki techniczne oraz ich zastosowanie w dalszym rozwoju tej nauki. Również istotne znaczenie ma uwrażliwienie na piękno i harmonię w przyrodzie.
Na prelekcji omówiono następujące kwestie:
- Zarys historyczny astronomii i jej znaczenie dla rozwoju cywilizacji.
- Astronomia nowożytna – rola techniki (fotografii, optyki, mechaniki, elektroniki i informatyki) w badaniach Wszechświata.
- Najważniejsze odkrycia dotyczące gwiazd, ich odległości i rozmieszczenia oraz pochodzenia.
- Wyjaśnienie mechanizmu świecenia gwiazd – produkcji energii oraz produkcji różnych rodzajów materii (pierwiastków).
- Przedstawienie procesu powstawania Układu Słonecznego. Podkreślenie jego specyfiki i porównanie z innymi układami planetarnymi.
- Ukazanie różnic pomiędzy planetami grupy ziemskiej (skalnych) pod względem występowania warunków sprzyjających życiu lub je wykluczających.
- Na zakończenie tej części prelekcji przedstawiona jest Ziemia jako niezwykła planeta oraz omówione jest najważniejsze odkrycie – zmiany klimatyczne, jakie obserwujemy na niej od kilkudziesięciu lat oraz ich przyczyna – globalny efekt cieplarniany.
Po prelekcji można było obejrzeć Słońce przez specjalny, przystosowany do tego celu teleskop wyposażony w unikatowe filtry H alfa. W czasie pokazu można było zauważyć niezwykle efektowne protuberancje wybuchowe, które obecnie pojawiają się na Słońcu coraz częściej ze względu na zbliżające się kolejne maksimum jego aktywności w latach 2010-2012.
W prelekcji wzięło udział 87 osób w tym 15 osób z Mesta Albrechitice Republika Czeska. Prelekcje prowadził Pan Aleksander Trębacz nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, były pracownik jego Zarządu Głównego oraz były sekretarz oddziału w Krakowie. Organizował i prowadził w latach 1979-1996 pierwsze w Polsce specjalistyczne Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w podkrakowskich Niepołomicach, mając jako główne zadanie szeroką popularyzację astronomii głównie wśród młodzieży. W tym okresie przeprowadził ponad dwa tysiące prelekcji popularnonaukowych i pokazów nieba, w których wzięło udział ćwierć miliona uczestników.