Nocne czuwanie w Prudniku

Piątek, 2 lipca 2021 r. Godz. 10:22

 

 

Nocne czuwanie
u Franciszkanów w Prudniku – Lesie

 

Wspólnoty FZŚ z regionu opolsko-gliwickiego wzięły udział 18/19.06.21 w 26. Nocnym Czuwaniu w Prudniku. W tym roku było ono połączone z jubileuszem 800-lecia powstania FZŚ. Na uroczystości licznie zgromadzili się bracia, siostry i ojcowie asystenci. Modliliśmy się w otoczeniu pięknej przyrody, w atmosferze braterstwa i refleksji.

Wieczór pokuty rozpoczął się o godz. 20:00 Mszą Świętą w Grocie, której przewodniczył o. Justyn OFM w koncelebrze zaproszonych ojców asystentów. W kazaniu usłyszeliśmy min. o nauce Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego słowa, zapadające w pamięć są wciąż aktualne. Pragnął on ubezpieczyć w dłoniach Maryi wiarę Narodu po wszystkie wieki. Nawoływał do przezwyciężenia nienawiści – miłością. Krótko przed śmiercią wypowiedział znamienne słowa: „Przyjdą nowe czasy, wymagają one nowych świateł, nowych mocy. Bóg je da w swoim czasie. Wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej i wiem, że nie będzie słabszą w Polsce, choćby ludzie się zmienili.” Usłyszeliśmy też o nauczaniu Jana Pawła II i jego zawołaniu do młodych: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby nikt od was nie wymagał.”. Również o miłości miłosiernej na wzór naszego o. Franciszka, który zachęcał do naśladowania Chrystusa ubogiego, pokornego i ukrzyżowanego oraz do głoszenia Ewangelii i życia Ewangelią. Po mszy odprawione zostało Nabożeństwo do Serca Pana Jezusa. Następnie w blasku gwiazd i zapalonych świec ruszyliśmy w Drogę Krzyżową. Rozważania kolejnych stacji trafiały do naszych serc, przywołując myśli o cierpieniu Chrystusa, przyjęciu przez Niego naszych grzechów i win, aby nas ocalić i zbawić. Rozmyślania te i towarzysząca im atmosfera poruszyły nasze serca. Po krótkiej przerwie na słodki poczęstunek i braterską rozmowę, o godz. 23:00 rozpoczęła się w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził gospodarz spotkania – o. Justyn. Mszy Świętej o północy przewodniczył o. Wit OFM – asystent Rady Prowincjalnej. Ojciec Marian OFM conv. wygłosił kazanie ku czci św. Józefa, którego Bóg obdarzył łaską i zaufaniem powierzając mu Maryję i Jezusa. Św. Józef jest silnym patronem na poważne kłopoty, dlatego cieszymy się, że ten rok został mu powierzony. My jako FZŚ powinniśmy go naśladować w pełnieniu woli Bożej. Na koniec mszy, której towarzyszyła piękna oprawa muzyczna, odśpiewaliśmy hymn jubileuszowy, kończący spotkanie.

O. Marian z ramienia asystentów podziękował nam za obecność i wspólną modlitwę, o. Justynowi za zaproszenie i poprowadzenie spotkania, siostrze przełożonej Urszuli za patronat nad spotkaniem, powiadomienie wspólnot i obecność. O. Marian ofiarował każdej wspólnocie relikwie drugiego stopnia bł. Męczenników Michała i Zbigniewa. Każdy uczestnik spotkania otrzymał również medalion św. Antoniego. Odjeżdżaliśmy z Prudnika z radością w sercu, wewnętrznym spokojem i siłą do dalszego podążania drogą, którą przygotował dla nas Bóg.

s. Marzanna

 

Ten tekst czytano 42 razy | Powrót do aktualności

Strona główna | O nas | Historia | Grupy | Liturgia | Przewodnik | Multimedia | Projekty | Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej - Kościół i Klasztor Franciszkanów (OFMConv) w Głogówku      Projekt i wykonanie: skiba bartłomiej

wersja archiwalna strony